  • P51-75-S-E-MD-20MA-000-000
P51-75-S-E-MD-20MA-000-000
advertisement
Manufacturer No:
P51-75-S-E-MD-20MA-000-000
Manufacturer:
SSI Technologies Inc
HK JDW NO:
758-P51-75-S-E-MD-20MA-000-000
Package:
Cylinder
Description:
MediaSensor™ Series Sealed Gauge Pressure Sensor Analog Current -40°C~105°C 75PSI (517.11kPa) Threaded ±0.5% 4 mA ~ 20 mA 8V~30V Amplified Output, Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
P51-75-S-E-MD-20MA-000-000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    MediaSensor™
  • Published
    2016
  • Feature
    Amplified Output, Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    8V~30V
  • Output
    4 mA ~ 20 mA
  • Termination Style
    MD, 4 Pin
  • Output Type
    Analog Current
  • Accuracy
    ±0.5%
  • Operating Pressure
    75PSI (517.11kPa)
  • Pressure Type
    Sealed Gauge
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 3/8 9.52mm UNF