  • P51-50-S-N-D-20MA
P51-50-S-N-D-20MA
advertisement
Manufacturer No:
P51-50-S-N-D-20MA
Manufacturer:
SSI Technologies Inc
HK JDW NO:
758-P51-50-S-N-D-20MA
Package:
Cylinder
Datasheet:
P51-50-S-N-D-20MA
Description:
MediaSensor™ Series Sealed Gauge Pressure Sensor Analog Current -40°C~105°C 50PSI (344.74kPa) Threaded ±1% 4 mA ~ 20 mA 8V~30V Amplified Output, Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
P51-50-S-N-D-20MA
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    MediaSensor™
  • Published
    2016
  • Feature
    Amplified Output, Temperature Compensated
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    8V~30V
  • Output
    4 mA ~ 20 mA
  • Termination Style
    Deutsch, 3 Pin
  • Output Type
    Analog Current
  • Accuracy
    ±1%