  • P51-300-A-N-D-5V
P51-300-A-N-D-5V
advertisement
Manufacturer No:
P51-300-A-N-D-5V
HK JDW NO:
758-P51-300-A-N-D-5V
Package:
Cylinder
Datasheet:
P51-300-A-N-D-5V
Description:
MediaSensor™ Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~105°C 300PSI (2068.43kPa) Threaded ±0.5% 1 V ~ 5 V 8V~30V Amplified Output, Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
P51-300-A-N-D-5V
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    MediaSensor™
  • Published
    2016
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    8V~30V
  • Output
    1 V ~ 5 V
  • Termination Style
    Deutsch, 3 Pin
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Accuracy
    ±0.5%