  • P40C48A12C1-120
P40C48A12C1-120
advertisement
Manufacturer No:
P40C48A12C1-120
HK JDW NO:
797-P40C48A12C1-120
Package:
Datasheet:
P40C48A12C1-120
Description:
Electromechanical Relay DPST-NO-DM/DPST-NC-DB/SPDT 40A 120VAC Flange Mount
Step5Bar-code shipping tag
P40C48A12C1-120
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~65°C
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Throw Configuration
    DPST
  • Contact Form
    4PST-2NO/2NC (DB/DM) (2 Form X, 2 Form Y)
  • Relay Type
    Contactor
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    600VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Contact Rating (Current)
    40A
  • Coil Power
    12VA
  • Coil Voltage (AC)
    120V