  • P40C42D12C1-120
P40C42D12C1-120
advertisement
Manufacturer No:
P40C42D12C1-120
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-P40C42D12C1-120
Package:
Datasheet:
P40C42D12C1-120
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 40A 120V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P40C42D12C1-120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    P40
  • Part Status
    Active
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Contact Form
    3PST-NO (DM) (3 Form X)
  • Coil Resistance
    2.11kOhm
  • Coil Voltage
    120VDC
  • Switching Voltage
    600VAC -Max
  • Coil Current
    57mA
  • Must Operate Voltage
    90VDC
  • Contact Rating (Current)
    40A
  • Coil Power
    7.5W