  • P30F47A16C1-24
P30F47A16C1-24
advertisement
Manufacturer No:
P30F47A16C1-24
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-P30F47A16C1-24
Package:
Datasheet:
P30F47A16C1-24
Description:
RELAY CONTACTOR 4PST 30A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P30F47A16C1-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    P30
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lug
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Max Current Rating
    30A
  • Throw Configuration
    4PST, DPDT
  • Contact Form
    4PST-NO (DM) (4 Form X)
  • Relay Type
    Contactor
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    600VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    20.4VAC
  • Contact Rating (Current)
    30A
  • Coil Power
    12VA
  • Coil Voltage (AC)
    24V