  • P25C43A12D1-240
P25C43A12D1-240
advertisement
Manufacturer No:
P25C43A12D1-240
HK JDW NO:
797-P25C43A12D1-240
Description:
RELAY CONTACTOR DPST 25A 240V
Step5Bar-code shipping tag
P25C43A12D1-240
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Max Current Rating
    30A
  • Throw Configuration
    DPST, SPST
  • Contact Form
    3PST-2NO/1NC (DB/DM) (2 Form X, 1 Form Y)
  • Relay Type
    Contactor
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    600VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    177VAC
  • Contact Rating (Current)
    25A
  • Coil Power
    10VA
  • Coil Voltage (AC)
    240V