  • P25C42D22C1-24
P25C42D22C1-24
advertisement
Manufacturer No:
P25C42D22C1-24
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-P25C42D22C1-24
Package:
Datasheet:
P25C42D22C1-24
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P25C42D22C1-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    P25
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Throw Configuration
    3PST, SPDT
  • Contact Form
    3PST-NO (DM) (3 Form X)
  • Relay Type
    Contactor
  • Coil Resistance
    133Ohms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    600VAC -Max
  • Coil Current
    180mA
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    25A
  • Coil Power
    8W
  • Coil Voltage (DC)
    24V