  • P120K-F25BR100K
P120K-F25BR100K
advertisement
Manufacturer No:
P120K-F25BR100K
HK JDW NO:
860-P120K-F25BR100K
Package:
Datasheet:
P120K-F25BR100K
Description:
POTENTIOMETER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P120K-F25BR100K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Snap In
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Series
    P120
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Construction
    Rotary
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Actuator Type
    Flatted
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm