  • P0751.683T
P0751.683T
advertisement
Manufacturer No:
P0751.683T
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-P0751.683T
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P0751.683T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    9.4mm
  • Current Rating
    1.4A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    68μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    240mOhm Max
  • Max DC Current
    1.4A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    5137
  • DC Current
    1.4A
  • Special Feature
    INDUCTANCE MEASURED WITH PEAK DC CURRENT
  • Height
    5.46mm
  • Height Seated (Max)
    0.215 5.46mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P0751NL
  • Size / Dimension
    0.510Lx0.370W 12.95mmx9.40mm
  • Tolerance
    ±20%