  • OPA2353UA/2K5G4
OPA2353UA/2K5G4
advertisement
Manufacturer No:
OPA2353UA/2K5G4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-OPA2353UA/2K5G4
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
0.5pA 76 dB Instrumentational OP Amps 0.00001μA 2.5V~5.5V ±1.25V~2.75V OPA2353 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 28449
Step5Bar-code shipping tag
OPA2353UA/2K5G4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    75.891673mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MicroAmplifier™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    OPA2353
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Elements
    2
  • Power Supplies
    3/5V
  • Nominal Supply Current
    16mA
  • Current - Supply
    5.2mA
  • Slew Rate
    22V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    76 dB
  • Current - Input Bias
    0.5pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.5V~5.5V ±1.25V~2.75V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    8mV
  • Bandwidth
    44MHz
  • Unity Gain BW-Nom
    44000 kHz
  • Voltage Gain
    122dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.00001μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    87.96dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
  • Supply Voltage Limit-Max
    5.5V
  • Voltage - Input Offset
    3mV
  • Current - Output / Channel
    40mA
  • Low-Bias
  • Micropower
    NO
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00001μA
  • Programmable Power
  • Nominal Gain Bandwidth Product
    44MHz
  • Max I/O Voltage
    8mV
  • Input Offset Current-Max (IIO)
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm