  • OEM-900-WHSKR-TE
OEM-900-WHSKR-TE
advertisement
Manufacturer No:
OEM-900-WHSKR-TE
Manufacturer:
Digital Six Labs
HK JDW NO:
244-OEM-900-WHSKR-TE
Package:
Module
Datasheet:
OEM-900-WHSKR-TE
Purchasing and Inquiry
OEM-900-WHSKR-TE Overview
We are using Through Hole as the RF Transceiver' mounting method.There is an optimized performance in this RF Transceiver module because it utilizes the Bulk package.As a member of the Whisker.IO? family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.1.8V~3.6V voltage is available from the RF Transceiver.There is 900MHz frequency set for the RF Transceiver Module.
OEM-900-WHSKR-TE Features
Through Hole
Bulk package
1.8V~3.6V volts
OEM-900-WHSKR-TE Applications
There are a lot of Digital Six Labs OEM-900-WHSKR-TE RF Transceiver Modules applications.
  • Power Amplifier (PA)
  • Medical
  • Internet of Things (IoT)
  • Chemical Sensors
  • Utility and Smart Energy
  • LED Lighting
  • Industrial Controls
  • Remote Device Management
  • Consumer Electronics
  • Remote Control
Step5Bar-code shipping tag
OEM-900-WHSKR-TE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Whisker.IO™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Frequency
    900MHz
  • Protocol
    LoRa™
  • Power - Output
    13dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Trace
  • Sensitivity
    -120dBm
  • Serial Interfaces
    I2C, UART
  • Current - Receiving
    13mA
  • Current - Transmitting
    125mA