  • OD6038-12HBVXC10A
OD6038-12HBVXC10A
advertisement
Manufacturer No:
OD6038-12HBVXC10A
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD6038-12HBVXC10A
Package:
Axial
Datasheet:
OD6038-12HBVXC10A
Description:
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD6038-12HBVXC10A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    99.999994g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD6038 VA
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Feature
    Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    17W
  • Max Power Dissipation
    17W
  • Current Rating
    1.42A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    10000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    61.0 CFM (1.71m3/min)
  • Noise
    64.0 dB
  • Static Pressure
    1.590 in H2O (396.1 Pa)
  • Height
    60mm