  • OD6025-12HBIP55
OD6025-12HBIP55
advertisement
Manufacturer No:
OD6025-12HBIP55
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD6025-12HBIP55
Package:
Axial
Datasheet:
OD6025-12HBIP55
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD6025-12HBIP55
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    68.999989g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~167°F -20°C~75°C
  • Published
    2013
  • Series
    OD6025
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    2.8W
  • Ingress Protection
    IP55 - Dust Protected, Water Resistant
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    24.0 CFM (0.672m3/min)
  • Height
    60mm