  • OD5010-12HSS02A
OD5010-12HSS02A
advertisement
Manufacturer No:
OD5010-12HSS02A
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD5010-12HSS02A
Package:
Axial
Datasheet:
OD5010-12HSS02A
Description:
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD5010-12HSS02A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD5010
  • Size / Dimension
    Square - 50mm Lx50mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.120A
  • Max Power Dissipation
    1.1W
  • Current Rating
    120mA
  • Approval Agency
    cURus
  • RPM
    5000 RPM
  • Bearing Type
    Sealed Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    11.2 CFM (0.314m3/min)
  • Noise
    26.0 dB
  • Static Pressure
    0.100 in H2O (24.9 Pa)