  • OD4028-12LSS01A
OD4028-12LSS01A
advertisement
Manufacturer No:
OD4028-12LSS01A
HK JDW NO:
594-OD4028-12LSS01A
Datasheet:
OD4028-12LSS01A
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
OD4028-12LSS01A
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    14~122°F -10°C~50°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD4028
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.120A
  • Current Rating
    120mA
  • Lifetime @ Temp
    30000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    5000 RPM
  • Bearing Type
    Sealed Sleeve
  • Air Flow
    7.0 CFM (0.196m3/min)
  • Noise
    25.0 dB
  • Voltage Range
    7V~14VDC
  • Static Pressure
    0.100 in H2O (24.9 Pa)