  • OD4020-12LS
OD4020-12LS
advertisement
Manufacturer No:
OD4020-12LS
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD4020-12LS
Package:
Axial
Datasheet:
OD4020-12LS
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD4020-12LS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Plastic
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~176°F -20°C~80°C
  • Published
    2006
  • Series
    OD4020
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    176°C
  • Min Operating Temperature
    -4°C
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    60mW
  • Current Rating (Amps)
    0.070A
  • Current Rating
    70mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    30000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    6200 RPM
  • Bearing Type
    Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    7.0 CFM (0.196m3/min)
  • Noise
    24.0 dB
  • Voltage Range
    7V~14VDC
  • Static Pressure
    0.190 in H2O (47.3 Pa)
  • Height
    40mm
  • Length
    40mm
  • Width
    20.00mm