  • OD172SAPL-48HB
OD172SAPL-48HB
advertisement
Manufacturer No:
OD172SAPL-48HB
HK JDW NO:
594-OD172SAPL-48HB
Package:
Axial
Datasheet:
OD172SAPL-48HB
Description:
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
OD172SAPL-48HB
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    1.7lb 760.0g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -4~167°F -20°C~75°C
  • Packaging
    Box
  • Published
    2010
  • Series
    OD172SAPL
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Power Rating
    480mW
  • Current Rating (Amps)
    0.480A
  • Current Rating
    480mA
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    4000 RPM
  • Air Flow
    225.0 CFM (6.30m3/min)
  • Noise
    55.0 dB
  • Voltage Range
    28V~63VDC
  • Static Pressure
    0.730 in H2O (181.8 Pa)
  • Height
    150mm