  • OD172SAP-48HHBIP68
OD172SAP-48HHBIP68
advertisement
Manufacturer No:
OD172SAP-48HHBIP68
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD172SAP-48HHBIP68
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD172SAP-48HHBIP68
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Weight
    1.8lb 800.0g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    5~149°F -15°C~65°C
  • Series
    OD172SAP
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    49.4W
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    1.03A
  • Ingress Protection
    IP68 - Dust Tight, Waterproof
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    90000 Hrs @ 35°C
  • RPM
    3900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    300.0 CFM (8.40m3/min)
  • Noise
    57.0 dB
  • Static Pressure
    0.950 in H2O (237.0 Pa)