  • OD172SAP-24HHB
OD172SAP-24HHB
advertisement
Manufacturer No:
OD172SAP-24HHB
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD172SAP-24HHB
Package:
Datasheet:
OD172SAP-24HHB
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD172SAP-24HHB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -4~167°F -20°C~75°C
  • Published
    2010
  • Series
    OD172S
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    2.10A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    3900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    300.0 CFM (8.40m3/min)
  • Noise
    57.0 dB
  • Voltage Range
    15V~28VDC
  • Static Pressure
    0.980 in H2O (244.0 Pa)