  • OD1232-12MB01A
OD1232-12MB01A
advertisement
Manufacturer No:
OD1232-12MB01A
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD1232-12MB01A
Package:
Axial
Datasheet:
OD1232-12MB01A
Description:
FAN AXIAL 120X32MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD1232-12MB01A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Current Rating
    500mA
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3300 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    107.0 CFM (3.00m3/min)
  • Noise
    48.0 dB
  • Voltage Range
    6V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.330 in H2O (82.2 Pa)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~176°F -20°C~80°C
  • Published
    2009
  • Series
    OD1232
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H