  • NZL6V8AXV3T3G
NZL6V8AXV3T3G
advertisement
Manufacturer No:
NZL6V8AXV3T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NZL6V8AXV3T3G
Package:
SC-89, SOT-490
Datasheet:
NZL6V8AXV3T3G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NZL6V8AXV3T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    73W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Depth
    850μm
  • Base Part Number
    NZL*AXV3
  • Pin Count
    3
  • Operating Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    4.5V
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    11.9A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    7.9V
  • Clamping Voltage
    11.9V
  • Reverse Standoff Voltage
    4.5V
  • Max Surge Current
    6.7A
  • Direction
    Unidirectional
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Breakdown Voltage
    6.46V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    5V
  • Working Test Current
    5mA
  • Number of Lines
    2
  • Dynamic Impedance-Max
    15Ohm
  • Length
    1.6mm