  • NX1255GB-16.000000MHZ
NX1255GB-16.000000MHZ
advertisement
Manufacturer No:
NX1255GB-16.000000MHZ
Manufacturer:
NDK America, Inc.
HK JDW NO:
545-NX1255GB-16.000000MHZ
Package:
4-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NX1255GB-16.000000MHZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NX1255GB
  • Size / Dimension
    0.465Lx0.217W 11.80mmx5.50mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    MHz Crystal
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Frequency
    16MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50Ohms
  • Load Capacitance
    12pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±50ppm
  • Height
    2.6416mm
  • Height Seated (Max)
    0.104 2.65mm
  • Length
    11.811mm
  • Width
    5.588mm