  • NTHS1206N11N2202JE
NTHS1206N11N2202JE
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1206N11N2202JE
HK JDW NO:
873-NTHS1206N11N2202JE
Purchasing and Inquiry
NTHS1206N11N2202JE Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Tape & Reel (TR) package. The 1206 (3216 Metric) package includes it for convenience. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±5% to make it work. NTC thermistors are reliable when operating at 125°C. Thermistors featuring NTC technology can be operated at temperatures down to -40°C for reliability. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected.
NTHS1206N11N2202JE Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NTHS Series
22kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTHS1206N11N2202JE Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1206N11N2202JE NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Liquid Crystal Display
  • CD players
  • Temperature measurement and compensation
  • Liquid Level Sensing
  • Heating systems
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1206N11N2202JE
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    22kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    280mW
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    22k
  • B Value Tolerance
    ±3%