  • NTHS1206N01N1003KE
NTHS1206N01N1003KE
advertisement
Manufacturer No:
NTHS1206N01N1003KE
HK JDW NO:
873-NTHS1206N01N1003KE
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
NTHS1206N01N1003KE Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Tape & Reel (TR). In order to make it as convenient as possible, it has been included in the 1206 (3216 Metric) package. NTC thermistors have a resistance tolerance of ±10% in order to function properly. NTC thermistors can operate reliably at 125°C due to their maximum operating temperature. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -40°C in order to ensure reliability. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly.
NTHS1206N01N1003KE Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NTHS Series
100kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NTHS1206N01N1003KE Applications
There are a lot of Vishay Dale NTHS1206N01N1003KE NTC Thermistors applications.
  • Heating systems
  • Temperature measurement and compensation
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Air-conditioning systems
  • Temperature compensation of display contrast
  • Water heaters
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature detection of battery cells
  • Liquid Level Sensing
Step5Bar-code shipping tag
NTHS1206N01N1003KE
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    280mW
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3974K
  • B25/75
    3964K
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • Resistance
    100kOhm