  • NSS1C201MZ4T3G
NSS1C201MZ4T3G
advertisement
Manufacturer No:
NSS1C201MZ4T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSS1C201MZ4T3G
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
NSS1C201MZ4T3G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSS1C201MZ4T3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    NSS1C201
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    800mW
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Gain Bandwidth Product
    100MHz
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    100V
  • Max Collector Current
    2A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    120 @ 500mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    180mV @ 200mA, 2A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    100V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    2A
  • Transition Frequency
    100MHz
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    140V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    7V