  • NRWX101M16V8X11.5F
NRWX101M16V8X11.5F
advertisement
Manufacturer No:
NRWX101M16V8X11.5F
HK JDW NO:
10881-NRWX101M16V8X11.5F
Description:
NRWX 100μF Capacitor 250mA
Step5Bar-code shipping tag
NRWX101M16V8X11.5F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRWX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Ripple Current
    250mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    390 mΩ
  • Diameter
    8mm
  • Length
    11.5mm