  • NRWP100M160V8X11.5TBF
NRWP100M160V8X11.5TBF
advertisement
Manufacturer No:
NRWP100M160V8X11.5TBF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRWP100M160V8X11.5TBF
Package:
Datasheet:
Description:
NRWP 10μF Capacitor 77mA
Step5Bar-code shipping tag
NRWP100M160V8X11.5TBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRWP
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Ripple Current
    77mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    33170 mΩ
  • Diameter
    8mm
  • Length
    11.5mm