  • NRWA682M16V18X35.5F
NRWA682M16V18X35.5F
advertisement
Manufacturer No:
NRWA682M16V18X35.5F
HK JDW NO:
10881-NRWA682M16V18X35.5F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
6.8mF Capacitor 20% 1.77A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRWA682M16V18X35.5F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8mF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    63mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    3.264mA
  • Ripple Current
    1.77A
  • Tan Delta
    0.26
  • Diameter
    18mm
  • Length
    35.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%