  • NRSZ470M16V5X11F
NRSZ470M16V5X11F
advertisement
Manufacturer No:
NRSZ470M16V5X11F
HK JDW NO:
10881-NRSZ470M16V5X11F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
47μF Capacitor 20% Bulk 180mA 2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSZ470M16V5X11F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    2mm
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    0.0075mA
  • Ripple Current
    180mA
  • Life (Hours)
    2500 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • ESR
    900 mΩ
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm