  • NRSZ391M50V16X16F
NRSZ391M50V16X16F
advertisement
Manufacturer No:
NRSZ391M50V16X16F
HK JDW NO:
10881-NRSZ391M50V16X16F
Description:
NRSZ 390μF Capacitor 1288mA
Step5Bar-code shipping tag
NRSZ391M50V16X16F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRSZ
  • Capacitance
    390μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.195mA
  • Ripple Current
    1288mA
  • Tan Delta
    0.10
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    80 mΩ
  • Diameter
    16mm
  • Length
    16mm