  • NRSY102M16V10X16F
NRSY102M16V10X16F
advertisement
Manufacturer No:
NRSY102M16V10X16F
HK JDW NO:
10881-NRSY102M16V10X16F
Package:
Radial
Datasheet:
NRSY102M16V10X16F
Description:
1mF Capacitor 20% 950mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSY102M16V10X16F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1mF
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    5mm
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Ripple Current
    950mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • ESR
    60 mΩ
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm