  • NRSX182M16V12.5X25TBF
NRSX182M16V12.5X25TBF
advertisement
Manufacturer No:
NRSX182M16V12.5X25TBF
HK JDW NO:
10881-NRSX182M16V12.5X25TBF
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
NRSX 1.8mF Capacitor 20% 1.8A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSX182M16V12.5X25TBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8mF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.288mA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.17
  • ESR
    29 mΩ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRSX
  • Tolerance
    20%