  • NRSH101M63V8X16F
NRSH101M63V8X16F
advertisement
Manufacturer No:
NRSH101M63V8X16F
HK JDW NO:
10881-NRSH101M63V8X16F
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% Bulk 688mA 3.5mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
NRSH101M63V8X16F
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.063mA
  • Ripple Current
    688mA
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.09
  • Length
    16mm