  • NRS5020T3R3NMGJ
NRS5020T3R3NMGJ
advertisement
Manufacturer No:
NRS5020T3R3NMGJ
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-NRS5020T3R3NMGJ
Package:
Nonstandard
Datasheet:
NRS5020T3R3NMGJ
Description:
Fixed Inductors 5020 3.3uH 57.6mOhms +/-30%Tol 2400mA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NRS5020T3R3NMGJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NR, S Type
  • Size / Dimension
    0.193Lx0.193W 4.90mmx4.90mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    5.1mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    2.4A
  • Lead Pitch
    3.3mm
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    57.6mOhm Max
  • Max DC Current
    2.4A
  • Frequency - Self Resonant
    46MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Case/Size Code
    1919
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    2.4A
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm