  • NRF24LE1-O17Q32-R7
NRF24LE1-O17Q32-R7
advertisement
Manufacturer No:
NRF24LE1-O17Q32-R7
Manufacturer:
Nordic Semiconductor
HK JDW NO:
572-NRF24LE1-O17Q32-R7
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
NRF24LE1-O17Q32-R7 Overview
The 32-VFQFN Exposed Pad package conserves RF transceiver IC's board space. The RF transceiver's mounting method is Surface Mount.With transceiver RF's high reliability and efficiency, this emerges as a TxRx + MCU.The transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) provides high reliability.RF transceiver operates on the basis of the frequency of 2.4GHz.
NRF24LE1-O17Q32-R7 Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
NRF24LE1-O17Q32-R7 Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24LE1-O17Q32-R7 RF Transceiver ICs applications.
  • Transmit
  • Digital Remote
  • Health care
  • POS Terminals
  • Receive
  • Smart Meters
  • Remote Control
  • Health and Fitness
  • Power Amplifier (PA)
  • Utility and Smart Energy
Step5Bar-code shipping tag
NRF24LE1-O17Q32-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Type
    TxRx + MCU
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N32
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    16kB OTP 1kB SRAM
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Serial Interfaces
    I2C, SPI, UART
  • Current - Receiving
    12.4mA~13.3mA
  • Current - Transmitting
    6.8mA~11.1mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -94 dBm
  • GPIO
    15
  • Height Seated (Max)
    0.95mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm