  • NRC12J100TR10F
NRC12J100TR10F
advertisement
Manufacturer No:
NRC12J100TR10F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRC12J100TR10F
Package:
1206
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR Thick Film, 10Ohm, 5%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NRC12J100TR10F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    1206
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 10 Inch
  • Depth
    1.55mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Length
    3.1mm