  • NPC470M6.3D6XATR500F
NPC470M6.3D6XATR500F
advertisement
Manufacturer No:
NPC470M6.3D6XATR500F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NPC470M6.3D6XATR500F
Package:
Description:
NPC 47μF Capacitor 3000mA
Step5Bar-code shipping tag
NPC470M6.3D6XATR500F
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (DRY/SOLID)
  • Series
    NPC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0118mA
  • Ripple Current
    3000mA
  • Tan Delta
    0.05
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    13 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm