  • NPA-100M-015G
NPA-100M-015G
advertisement
Manufacturer No:
NPA-100M-015G
HK JDW NO:
58-NPA-100M-015G
Package:
14-SOIC Module, Top Port
Datasheet:
NPA-100M-015G
Purchasing and Inquiry
NPA-100M-015G Overview
Despite being included in the 14-SOIC Module, Top Port package, we have made it as convenient as possible. For reliable performance, set the temperature of the transducers to -50°C~150°C. It is possible for the transducers to operate at a maximum temperature of 125°C. There is no temperature lower than -40°C at which the transducers can operate. In this package, there is an electronic component that looks like a Tape & Reel (TR). To make it work, the transducers must release 100mV of voltage. The transducers can be exposed to a maximum voltage of 5.5V without sustaining damage. The transducers can be operated at a voltage of 2.7V at the minimum.
NPA-100M-015G Features
Moisture Sensitivity Level: 5A (24 Hours)
Package / Case: 14-SOIC Module, Top Port
Operating Temperature: -50°C~150°C
NPA-100 series
Operating Pressure: 15PSI (103.42kPa)
Operating Supply Voltage: 5V
NPA-100M-015G Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NPA-100M-015G Transducers applications.
  • Altitude Control of Drones and Flying Toys
  • Process Control
  • High resolution altimeters, variometers
  • Engine management
  • Indoor/Outdoor Navigation (dead-reckoning, floor/elevator/step detection)
  • Barometers
  • Context awareness
  • Refrigerant pressure monitoring in HVAC/R systems
  • Kidney dialysis machines
  • Dry air system pressure, process controls and automation
Step5Bar-code shipping tag
NPA-100M-015G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC Module, Top Port
  • Supplier Device Package
    14-SOIC
  • Operating Temperature
    -50°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NPA-100
  • Feature
    Amplified Output, Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5A (24 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Board Mount
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Output Voltage
    100mV
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Accuracy
    ±1.5%
  • Operating Pressure
    15PSI (103.42kPa)
  • Pressure Type
    Vented Gauge
  • Port Style
    Barbed
  • Port Size
    Male - 0.12 3mm Tube Dual