  • NNR100M50V6.3X11F
NNR100M50V6.3X11F
advertisement
Manufacturer No:
NNR100M50V6.3X11F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NNR100M50V6.3X11F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
10μF Capacitor 20% 50mA 2.5mm Radial
Quantity:
In Stock : 183
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NNR100M50V6.3X11F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21.56Ohm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    0.023mA
  • Ripple Current
    50mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.09
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF