  • NMC0201NPO100F50TRPF
NMC0201NPO100F50TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC0201NPO100F50TRPF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NMC0201NPO100F50TRPF
Package:
Datasheet:
Description:
0.00001μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
NMC0201NPO100F50TRPF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.00001μF
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    0201
  • Positive Tolerance
    1%
  • Negative Tolerance
    1%
  • Height
    0.33mm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm