  • NLU1GT50AMX1TCG
NLU1GT50AMX1TCG
advertisement
Manufacturer No:
NLU1GT50AMX1TCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NLU1GT50AMX1TCG
Package:
6-XFLGA
Datasheet:
NLU1GT50AMX1TCG
Purchasing and Inquiry
NLU1GT50AMX1TCG Overview
Logical driver uses a neat 6-XFLGA package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~5.5V. Qualified to operate within -55°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 8mA 8mA. Logical driver can deal with Push-Pull output (s). Digital buffer is one of the MiniGate? series devices. 6 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This buffer driver is part of the 1G family of parts. 6 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 6 pins. You can search "LU1GT50" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Gates. In quiescent state, the electronic part uses 1μA. It is generally sold in TAPE AND REEL package. To run the part safely and stably in a circuit, 3.6V recommends users apply 3.6V on the logical driver. Because of its 1 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
NLU1GT50AMX1TCG Features
Gates
NLU1GT50AMX1TCG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NLU1GT50AMX1TCG Buffers & Transceivers applications.
  • Satellite communications networks
  • Fiber-to-the-desktop
  • Thermal management
  • Single fiber bidirectional application
  • Wireless modems
  • Satellite radio receiver
  • Wireless showroom
  • Copper and fiber optic cables connection network
  • Switches/bridges/routers/servers
  • VoIP phones
Step5Bar-code shipping tag
NLU1GT50AMX1TCG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    7.7 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    25.5 ns
  • Family
    1G
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    22 ns
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Number of Input Lines
    1
  • Height Seated (Max)
    0.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFLGA
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    MiniGate™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LU1GT50
  • Pin Count
  • Output Type
    Push-Pull
  • Operating Supply Voltage
    3.6V