  • NLCV25T-6R8M-EFR
NLCV25T-6R8M-EFR
advertisement
Manufacturer No:
NLCV25T-6R8M-EFR
HK JDW NO:
769-NLCV25T-6R8M-EFR
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
NLCV25T-6R8M-EFR
Step5Bar-code shipping tag
NLCV25T-6R8M-EFR
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    NLCV-EF
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    390mA
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.104Ohm Max
  • Max DC Current
    390mA
  • Frequency - Self Resonant
    38MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm