  • NLC565050T-3R3K-PF
NLC565050T-3R3K-PF
advertisement
Manufacturer No:
NLC565050T-3R3K-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-NLC565050T-3R3K-PF
Package:
2220 (5650 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NLC565050T-3R3K-PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220 (5650 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    379.997008mg
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    NLC
  • Size / Dimension
    0.220Lx0.197W 5.60mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    5.3mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1.12A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    5650
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Max DC Current
    1.12A
  • Frequency - Self Resonant
    34MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Q Factor
  • DC Current
    1.12A
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm