  • NHSC30011RJ
NHSC30011RJ
advertisement
Manufacturer No:
NHSC30011RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-NHSC30011RJ
Package:
Axial, Box
Datasheet:
NHSC30011RJ
Description:
Wirewound Resistors NHSC300 11R 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NHSC30011RJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    HS, CGS
  • Size / Dimension
    5.039Lx2.874W 128.00mmx73.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    11Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    300W
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TRAY
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    300W
  • Working Voltage
    2500V
  • Lead Style
    Terminal Screw Type
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm