  • NGTG20N60L2TF1G
NGTG20N60L2TF1G
advertisement
Manufacturer No:
NGTG20N60L2TF1G
HK JDW NO:
598-NGTG20N60L2TF1G
Package:
Datasheet:
NGTG20N60L2TF1G
Description:
IGBT Transistors 600V 20A IGBT TO-3PF
Step5Bar-code shipping tag
NGTG20N60L2TF1G
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    64W
  • Pin Count
    Single
  • Power Dissipation
    64W
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    40A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.65V
  • Height
    26.5mm
  • Length
    15.5mm
  • Width
    5.5mm