  • NGTB20N135IHRWG
NGTB20N135IHRWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB20N135IHRWG
HK JDW NO:
598-NGTB20N135IHRWG
Datasheet:
NGTB20N135IHRWG
Purchasing and Inquiry
NGTB20N135IHRWG Description
The NGTB20N135IHRWG is an IGBT with Monolithic Free Wheeling Diode.
NGTB20N135IHRWG Features
  • Extremely Efficient Trench with Field Stop Technology
  • 1350 V Breakdown Voltage
  • Optimized for Low Losses in IH Cooker Application
  • Reliable and Cost-Effective Single Die Solution
  • These are Pb?Free Devices
NGTB20N135IHRWG Applications
  • Inductive Heating
  • Consumer Appliances
  • Soft Switching
Step5Bar-code shipping tag
NGTB20N135IHRWG
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    1999
  • Part Status
    Active
  • Max Power Dissipation
    394W
    Single
  • Power Dissipation
    394W
  • Input Type
    Standard
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.35kV
  • Max Collector Current
    40A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.35kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1350V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.2V
  • Test Condition
    600V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.65V @ 15V, 20A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    234nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    -/245ns
  • Switching Energy
    600μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • Height
    21.4mm
  • Length
    16.25mm
  • Width
    5.3mm