  • NFR25H0003300JR500
NFR25H0003300JR500
advertisement
Manufacturer No:
NFR25H0003300JR500
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-NFR25H0003300JR500
Package:
Axial
Description:
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 330Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 9712
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NFR25H0003300JR500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NFR25H
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Fusible, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    330Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    350V
  • Subcategory
    Fusible Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    METAL ALLOY
  • Construction
    Non-Flammable
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR - FUSIBLE
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Diameter
    580 μm
  • Diameter
    2.5mm