  • NFR0100006800JR500
NFR0100006800JR500
advertisement
Manufacturer No:
NFR0100006800JR500
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-NFR0100006800JR500
Package:
Axial
Description:
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 680Ohm, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NFR0100006800JR500
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NFR01
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Fusible, Safety
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    680Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Subcategory
    Fusible Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR - FUSIBLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    350V