  • NEVO+600M-4228-DK000
NEVO+600M-4228-DK000
advertisement
Manufacturer No:
NEVO+600M-4228-DK000
Manufacturer:
Vox Power Ltd.
HK JDW NO:
870-NEVO+600M-4228-DK000
Package:
Datasheet:
Description:
AC/DC CNVRT 24V 2X12V 48V 600W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NEVO+600M-4228-DK000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Minimum Load Required
    No
  • Current - Output 2
    15 A
  • Current - Output 3
    15 A
  • Features
    Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Universal Input
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Mfr
    Vox Power Ltd.
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 70°C
  • Series
    NEVO+600M
  • Size / Dimension
    5.27" L x 3.06" W x 1.61" H (133.8mm x 77.7mm x 41.0mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    450W
  • Number of Outputs
    5
  • Approval Agency
    CB, CE, CSA, UL
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    4 kV
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input
    85 ~ 264 VAC, 120 ~ 300 VDC
  • Voltage - Output 2
    12V
  • Current - Output 1
    3.75 A
  • Voltage - Output 3
    12V
  • Voltage - Output 4
    24V